Красножон Оксана Вікторівна,
учитель біології та хімії
ЗШ І – ІІІ ст. с. Солгутове
Гайворонського району
Урок природознавства у 5 класі
(з використання хмарних технологій)
Тема уроку: Речовини. Фізичні властивості речовин. Властивості твердих тіл, рідин і газів.
Мета уроку: поглибити знання учнів про природу, тіла; сформувати поняття «речовина»; розширити уявлення учнів про стани речовин;
розвивати абстрактне мислення, вміння порівнювати факти, встановлювати причинно – наслідкові зв’язки, навики роботи з Інтернет – ресурсами;
виховувати повагу до наукових надбань людства, вміння співпрацювати в колективі, самостійно здобувати знання.
Обладнання: комп’ютерний клас (або інтерактивна дошка); малюнки, презентація до уроку, зразки тіл та речовин.
Тип уроку: засвоєння нових знань ( з використанням «хмарних» технологій)
Хід уроку:
І. Організація класу. Рефлексія.
(Обмін настроєм. Вправа «Поділися посмішкою»)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Покажи мені»
Продемонструйте, будь ласка, будь яке тіло, що лежить на вашій парті.
- покажіть тіло прямокутної форми;
- покажіть тіло червоного кольору;
- покажіть тіло неправильної форми;
- покажіть тіло, що має довжину 21 см
2. Виконання вправ на он-лайн ресурсі за посиланнями:
- Вікторина «Тіла»
- Характеристики тіл
ІІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності.
- Люди використовують тіла у повсякденному житті. Що потрібно знати, щоб їх виготовляти? (з чого зроблені тіла)
- З чого ж складаються тіла? Пошукайте відповідь у підручнику на с. 24
- (з речовин)
- Запис теми та формулювання мети і завдань уроку.
IV. Засвоєння нових знань.
1. Поняття речовина.
- Речовина – це те, з чого складаються тіла. (заучування)
- Демонстрування різноманітних предметів у кабінеті ( з чого вони складаються?)
- Розгляд слайдів 1 – 3. Пошук спільних ознак зображених тіл (з яких речовин складаються тіла?)
- Обговорення: Чого більше – тіл чи речовин?
- Виконання вправи «Тіла та речовини»
2. Агрегатні стани речовин
- Демонстрування слайду 4 : Чим відрізняються речовини? (станом)
Речовини бувають
(Доповніть приклади речовин)
- Яку речовину ми спостерігаємо в трьох агрегатних станах протягом року? (відповідь у загадках)
Загадки про воду:
Ми кажемо: вона тече;
Ми кажемо: вона виблискує;
Вона біжить завжди вперед,
Але нікуди не тікає.
Ми кажемо: вона виблискує;
Вона біжить завжди вперед,
Але нікуди не тікає.
Я і хмара, і туман,
І струмок, і океан,
І літаю, і біжу,
І замерзнуть можу!
І струмок, і океан,
І літаю, і біжу,
І замерзнуть можу!
У морях і річках живе,
Але часто по небу літає.
А як набридне їй літати,
На землю знову осідає.
Але часто по небу літає.
А як набридне їй літати,
На землю знову осідає.
Зоря-зірниця, красна дівиця,
по небу гуляла, плакала – ридала,
Місяць бачив – не підняв, сонце встало – і забрало. (Вода)
Місяць бачив – не підняв, сонце встало – і забрало. (Вода)
Чи буває скло рідким? Кисень рідким? Вуглекислий газ - твердим, а спирт - газоподібним? (слайд 5)
( так, все залежить від умов)
Отже, агрегатний стан зазначають за звичайних умов – при температурі 20 °
3. Чим зумовлений різний стан речовин?
- Перегляд відео фрагменту:
- Заповнення таблиці
Характеристика
|
Твердий стан
|
Рідкий стан
|
Газоподібний стан
|
1. Відстані між частинками
|
дуже малі
|
середні
|
великі
|
2. Зв’язки між частинками
|
міцні
|
середні
|
відсутні
|
3. Можливість руху частинок
|
тільки коливальний
|
можливий , але обмежений
|
Рухаються і переміщуються на значні відстані
|
Хвилинка відпочинку: «Агрегатний стан речовин»
Учні об’єднуються у 3 групи (якщо клас невеликий, то виконуємо завдання всі разом) і виходять на середину класу.
Зараз ви не учні, а частинки, з яких складаються речовини.
Зобразіть : а) тверду речовину (учні стають один біля одного); б) рідку (учні трохи відступають один від одного, тримаючись за руку, намагаються пересуватися); в) газоподібну (стають на відстані один від одного, пересуваються по класу)
4. Як впливає стан речовин на властивості тіл? (проблема, рішення якої учні знаходять виконуючи завдання за посиланням:
Отже, властивості тіл залежать від стану речовин.
5. Фізичні властивості речовин.
Властивості речовин – це ознаки, за якими речовини схожі, або відрізняються між собою.
До них належать:
колір, запах, смак
агрегатний стан
температури плавлення, кипіння та замерзання
розчинність у воді
електро- та теплопровідність тощо
- Опишіть за цим планом цукор, олію, сіль (робота в групах)
V. Осмислення і закріплення.
- З чого складаються тіла? З чого складаються речовини? У якому стані можуть перебувати речовини?
- Виконання вправ за посиланнями:
VI. Підсумки уроку.
Продовжити речення :
На уроці я дізнався….,
Мені цікаво було…
Мені не цікаво було…..
Мені сподобалося…
Мені не сподобалося….
Я хотів би дізнатися…
VII. Домашнє завдання. Підручник п. 5, стор. 24 - 27 (прочитати), провести дослідження на с. 27, дати усні відповіді на питання 1 – 6 на с. 28. Виконати вправи за посиланням
Переглянути мультфільм:
https://www.youtube.com/watch?v=Ugkhehb8oQw
Додаток 1. (слайд 1)
Слайд 2 .
Слайд 3
Слайд 4.
Слайд 5.
Немає коментарів:
Дописати коментар